Find A Workshop

FIND A WORKSHOP

Help create inspired solutions.
Contribute now to Omega's mission of hope and healing. Learn More

Schedule

**Save the Date! The next Ecological Literacy Immersion Program will be held July 3–29, 2016. Information below is from the 2015 program, now passed. Updated course information coming soon.** 

Download a PDF version of the 2015 ELIP scheduleSchedule is subject to change.

WEEK ONE: Personal Learning Design Process

   Sunday 7/5  
12:00–4:00p ARRIVAL  
7:00–8:30p Welcome & Get to Know You Laura Weiland, Ethan Roland Solaviev, Dyami Solaviev, Connor Stedman
   Monday 7/6  
  ORIENTATION   Laura Weiland, Lois Guarino, Skip Backus
9:10–10:15a  Session 1  
10:15–10:30a  BREAK  
10:30–11:30a  Intro to Journaling  
11:30a–12:30p  OCSL Building Tour  
12:30–2:00p  LUNCH  
  INTRO & FRAMING  Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman
2:30–4:00p  Story of Place  
3:30–4:00p  BREAK   
4:00–5:00p  Evidence & History  
 5:30–6:00p Nature Immersion, Observation & Senses  
6:00p  DINNER  
  Tuesday 7/7  
  INTRO & FRAMING  Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman, Laura Weiland
9:00–10:30a  Concepts & Principles  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a-12:30p  Design Process  
12:30–2:00p  LUNCH  
2:00–3:30p  Goals & Purpose  
3:30–4:00p  BREAK  
4:00–5:00p  Personal Design Process   
5:00–6:00p  Nature Immersion  
6:00p  DINNER  
  Wednesday 7/8  
  INTRO & FRAMING  Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman, Laura Weiland
9:00–10:30a  Living Systems  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p  Succession & Guilds  
12:30–2:00p  LUNCH  
 2:30–4:00p Scale of Permanence, Zones & Sectors  
4:00–4:30p  BREAK   
4:30–5:30p  Patterns  
5:30–6:00p  Nature Immersion   
6:00p  DINNER  
  Thursday 7/8  
  ECOLOGICAL SITE ANALYSIS Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman, Laura Weilland
11:00a–12:30p  Session 1   
12:30–2:30p  LUNCH  
  ECOSYSTEM SERVICES & ADAPTIVE MANAGEMENT  Pete Muñoz
2:00–3:30p  Session 2  
3:30–4:00p  BREAK  
4:00–5:30p  Session 3  
5:30–6:00p  Nature Immersion  
6:00p  DINNER  
  Friday 7/10  
  SOILS & FOLIAR SPRAYS Tama Jackson
9:00–10:30a  Session 1   
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p  Session 2  
12:30–2:00p  LUNCH  
  COMPOST   Tama Jackson, Ethan Roland Solaviev, Ken Kuter 
2:00–5:00p  Hands-on: Compost  
5:00–6:00p  Nature Immersion  
6:00p  DINNER   
  Saturday 7/11  
  OFF  



 

WEEK TWO: Permaculture Design Process, Analysis

   Sunday 7/12  
  SITE ANALYSIS  Ethan Roland Solaviev, Steve Gabriel
10:00–11:15a Session 1  
11:15–11:45a BREAK  
11:45a–12:30p Landform & Water  
12:30–2:00p LUNCH  
2:00p–3:30p Session 3  
4:00–4:30p BREAK  
4:30–5:30p Session 4  
5:30–6:00p Nature Immersion  
6:00p DINNER  
   Monday 7/13  
  TREES & AGROFORESTRY   Steve Gabriel
9:10–10:30a  Session 1  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p  Session 2  
12:30–2:30p  LUNCH  
2:30–5:30p  Hands-on: Mushroom Workshop  Steve Gabriel
 5:30–6:00p Nature Immersion  
6:00p  DINNER  
  Tuesday 7/14  
8:30a Departure for Field Trip  
9:15a-12:15p Field Trip: Hudson Valley Seed Library  Ken Greene
12:30–2:00p  LUNCH  
  ECOLOGICAL SITE ASSESSMENT Laura Weiland, Skip Backus
2:30–3:30p Work in Design Groups  
3:30-4:00p BREAK  
4:30–5:30p Whole Group Session  
5:30-6:00p Nature Immersion   
6:00p  DINNER  
  Wednesday 7/15  
8:00a  Departure for Field Trip  
9:00a–5:00p  Field Trip: Hawthorne Valley Farm & Farmscape Ecology Program Hawthorne Valley Team 
5:30–6:00p Nature Immersion  
6:00p DINNER  
  Thursday 7/16  
  *MORNING OFF*  
12:00–2:00p LUNCH  
  PERSONAL/FAMILY GOALS & DECISION MAKING Ethan Roland Solaviev, Dyami Solaviev
2:30-3:30p  Holistic Decision Making  
3:30–4:00p BREAK  
4:00–5:00p  Relationship Design  
5:00–6:00p  Nature Immersion   
6:00p  DINNER  
  Friday 7/17  
  FOOD JUSTICE, LIVING SOIL & NATURAL FERTILIZERS Deb Habib, Ricky Baruc
9:00–10:30a  Session 1   
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p  Session 2  
12:30–2:00p  LUNCH  
2:30–3:30p  Session 3  
6:00p  DINNER   
  OPTIONAL COURSE ADD-ON
8:00-10:00p Grow Food Everywhere! Deb Habib, Ricky Baruc
  Saturday 7/18  
  OPTIONAL COURSE ADD-ON
9:00a–5:00p Grow Food Everywhere! Deb Habib, Ricky Baruc

 

WEEK THREE: Permaculture Design Process, Design

   Sunday 7/19  
  OPTIONAL COURSE ADD-ON 
9:00a–12:00p Grow Food Everywhere! Deb Habib, Ricky Baruc
  OPTIONAL FILM 
7:30p Ocean Arks  
   Monday 7/20  
  DESIGN PROJECTS  Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman, Laura Weiland
11:00a–12:30p  Client Interview & Goals Articulation   
12:30–2:00p  LUNCH  
  FOOD FOREST DESIGN, PERENNIAL PLANTS & PROPAGATION  Eric Toensmeier
2:00–3:30p  Session 3  
3:30–4:00p  BREAK   
4:00–5:30p  Session 4  
 5:30–6:00p Nature Immersion  
6:00p  DINNER  
7:30–10:00p Group Design Work  
  Tuesday 7/21  
  DESIGN PROJECTS  Eric Toensmeier
9:00–10:30a  Session 1  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a-12:30p  Session 2  
12:30–2:00p LUNCH  
  HANDS-ON: PLANTING  Eric Toensmeier, Laura Weiland
2:00-3:30p Session 3   
3:30–4:00p  BREAK  
4:00–5:30p Session 4  
5:30–6:00p Nature Immersion  
6:00p DINNER  
7:30-9:30p Public Talk: Carbon Farming & Our Carbon "Handprint" Eric Toensmeier
  Wednesday 7/22  
  DESIGN PROJECTS Eric Toensmeier
9:00–10:30a  Session 1  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p  Aquaponics  
12:30–1:45p LUNCH  
1:45p Departure for Field Trip  
2:30–5:00p Field Trip: Functional Design on a Home Scale Dina Falconi
6:30p DINNER  
7:30–10:00p Group Design Work  
  Thursday 7/23  
  DESIGN PROJECTS Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman, Laura Weiland
9:00–10:30a Session 1  
10:30–11:00a BREAK  
11:00a–12:30p Aquaculture  
12:30–2:00p LUNCH  
2:00–3:30p Natural Building  
3:30–4:00p BREAK  
4:00–5:00p Session 4  
5:00–6:00p Nature Immersion  
6:00p DINNER  
7:30–10:00p Group Design Work  
  Friday 7/24  
  DESIGN PRESENTATIONS Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman, Laura Weiland
9:00–10:00a  Final Prep  
10–10:15a BREAK  
10:15a–12:30p Landscape Design Presentations  
12:30–2:00p  LUNCH  
  *AFTERNOON OFF*  
5:00–6:00p Sweat Lodge Preparation Talk  Carl Big Heart
6:00p DINNER  
  Saturday 7/25  
  HEALING THE WATERS: NEW ECOLOGICAL & ECONOMIC PARADIGMS  John Todd
9:00–10:45a Session 1  
10:45–11:00a BREAK  
11:00a–12:30p Session 2  
12:30–2:00p LUNCH  
2:00–2:45p Gather & Light Fire  
2:45–4:30p OFF or OPTIONAL: Sit by fire  
4:30–8:30p Sweat Lodge Carl Big Heart
8:30p Dinner  

 

WEEK FOUR: Social & Economic Design Process

   Sunday 7/26  
  *MORNING OFF*  
12:30–2:00p LUNCH  
  SOCIAL SYSTEMS DESIGN PROJECT Abrah Jordan Dresdale, Joel Glanzberg, Connor Stedman
2:30–3:30p Session 1  
3:30–4:00p BREAK  
4:00–5:00p Session 2  
5:00–6:00p Nature Immersion  
6:00p DINNER  
7:30–10:00p Optional: Design Work  
   Monday 7/27  
  FINANCIAL PERMACULTURE & REGENERATIVE ENTERPRISE  Ethan Roland Solaviev
9:00–10:30a  Session 1  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p Session 2 Ethan Roland Solaviev
12:30–2:30p  LUNCH  
  ZERO WASTE, SUSTAINABLE PURCHASING & NATURAL CLEANING PRODUCTS  Lauren Singer
2:00–3:30p  Session 3  
3:30–4:00p  BREAK   
4:00–5:30p  Session 4  
 5:30–6:00p Nature Immersion  
6:00p  DINNER  
7:30–9:30p  Public Talk: Zero Waste, A PC Perspective on Waste Management  Shabazz Jackson, Josephine Papagni
  Tuesday 7/28  
  GENDER & LEADERSHIP  Omega Women's Leadership Team
9:00–10:30a  Session 1  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a-12:00p  Session 2  
12:30–1:30p  LUNCH  
1:30p Departure for Field Trip  
2:00–5:00p Field Trip: Scenic Hudson & Walkway Over the Hudson Ned Sullivan 
5:30–6:00p  Nature Immersion  
6:00p  DINNER  
7:30–10:00p Optional: Design Work  
  Wednesday 7/29  
  SOCIAL SYSTEMS Joel Glanzberg
9:00–10:30a  Session 1  
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p  Session 2   
12:30–2:00p  LUNCH with ELIP Alums & Instructors  
  WORK ON FINAL PRESENTATIONS Joel Glanzberg, Abrah Jordan Dresdale, Laura Weiland
 2:00–3:30p Session 3  
3:30–4:00p  BREAK   
4:00–5:00p  Session 4  
5:00–6:00p  Nature Immersion  
6:00p  DINNER  
7:30–10:00p Final Design & Presentations Prep  
  Thursday 7/30  
9:00–12:00 DESIGN PRESENTATIONS Abrah Jordan Dresdale, Ethan Roland Solaviev, Laura Weiland, Omega Staff
12:30–2:00p  LUNCH  
  *AFTERNOON OFF*  
6:00p  FAREWELL DINNER  
7:30–10:00p Talent Share, Certificates & Gifting Circle  
  Friday 7/31  
  FINAL REFLECTIONS, LEARNINGS & NEXT STEPS  Ethan Roland Solaviev, Connor Stedman, Laura Weiland, Abrah Jordan Dresdale
9:00–10:30a  Session 1   
10:30–11:00a  BREAK  
11:00a–12:30p  Session 2  
12:30–2:30p  LUNCH  
1p Room Checkout  
2:30p  DEPARTURE